Budowa ścian jednowarstwowych

Ciepły dom bez ocieplenia ze styropianu i wełny mineralnej To możliwe. W sprzedaży są dziś materiały konstrukcyjne o wyjątkowej izolacyjności termicznej. Buduje się z nich ściany jednowarstwowe, czyli takie, które nie wymagają warstwy izolacyjnej. Jak buduje się takie ściany?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy materiał nadaje się na budowę ścian jednowarstwowych. Jednak jeśli wybierzemy te właściwe bloczki i pustaki, mamy szanse na krótszą i łatwiejszą pracę przy wznoszeniu ścian. Materiały te mają zwykle lepszy niż wymagają tego przepisy współczynnik U określający ich termoizolacyjność. Czasem nawet równie dobre, co ściany ze styropianem o grubości 20 cm!

Niech nie zwiedzie Was to, że ściany jednowarstwowe wznosi się szybko, a więc bezproblemowo. Trzeba być przy tym niezwykle starannym, a ekipa budowlana powinna mieć wiedzę i doświadczenie o tym systemie. Jednym z powszechnie wykorzystywanych materiałów do budowy takich ścian jest beton komórkowy. Biały, lekki bloczek betonu wytwarza się z piasku, cementu, wapna i proszku bądź pasty aluminiowej. Przy wyborze konkretnego producenta ważne jest to, by zwrócić uwagę na jego gęstość objętościową.

Struktura betonu komórkowego jest porowata, nawet 80 procent objętości tego materiału może stanowić powietrze, a współczynnik przenikania ciepła ścian z nich wykonanych może wynosić nawet 0,19 W/(m2 kw.). Im niższa gęstość betonu, tym lepsza izolacyjność cieplna bloczku. Z drugiej strony mniejsza gęstość oznacza mniejszą wytrzymałość bloczków. Jak znaleźć kompromis? Ściany jednowarstwowe najczęściej wznosi się z bloczków o grubości powyżej 36 cm oraz gęstości 400 kg/m3.

Powierzchnia czołowa bloczków z betonu komórkowego wyprofilowana jest we wpusty i wypusty, dzięki czemu spoin pionowych nie trzeba wypełniać zaprawą, co eliminuje też ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Zaprawa potrzebna jest tylko do łączenia bloczków w poziomie. Spoina musi być cienka (1-3 mm), bo bloczki mają dokładne wymiary i równe powierzchnie. Cieńsza warstwa zaprawy zapewnia większą izolacyjność, bo zaprawa jest „zimniejsza” niż bloczki. Do budowy ścian jednowarstwowych potrzebujemy też nadproży ze zbrojonego betonu komórkowego bądź kształtki U do formowania nadproży, a także elementy do obudowy wieńca.

Dodaj komentarz