Czy lawa naprawdę tworzy wydmy na najbliższym księżycu Jowisza?

planeta Jowisz
Około 484 mln km od Ziemi Jowisz, największa planeta w Układzie Słonecznym, reguluje zewnętrzne orbity. Jest tak duży, że niektórzy uważają go za sam w sobie układ słoneczny. Nowe badania przeprowadzone przez zespół kanadyjskich astronomów z University of British Columbia pokazują, że Jowisz ma ponad 600 księżyców, z których wiele ma średnicę do 800 metrów. Rozmiar Jowisza jest powodem, dla którego przyciągał on swoje księżyce, wysyłając je na orbitę. NASA, przyjmując bardziej konserwatywne stanowisko, twierdzi, że Jowisz ma 53 nazwane księżyce i 26, które nie zostały jeszcze oficjalnie nazwane; W sumie tworzą 79 księżyców.

Niektóre bardzo znane księżyce, takie jak Europa, mają pod powierzchnią pokrytą lodem oceany i są uważane przez wielu naukowców za najlepsze miejsca do znalezienia życia w Układzie Słonecznym. Ganimedes jest największym księżycem w całym Układzie Słonecznym, a Calisto ma kratery, które świadczą o wczesnym powstaniu Układu Słonecznego. Wśród zatłoczonych i nieregularnych orbit Jowisza inny księżyc wyróżnia się jako najbardziej aktywny w Układzie Słonecznym: Io.

Aktywność wulkaniczna na Io jest spowodowana pociągnięciem sznurka, który rozciąga się na eony między Jowiszem a Księżycem. Siła grawitacji jest tak duża, że ​​stała powierzchnia Io unosi się i opada jak ciecz, tworząc ciągły „pływ”. Ale nowe badanie pokazuje, że na tym gwałtownym księżycu wiele może się wydarzyć.

Dziwne wiatry i siarkowe mrozy tworzą wydmy. Badanie opublikowane 19 kwietnia 2022 r. w czasopiśmie Nature Communications ujawnia dziwny proces, który wcześniej został wykluczony. »Science News« donosi, że na Io od ponad 20 lat odkryto cechy geologiczne podobne do wydm. Jednak te cechy zostały usunięte jako wydmy, ponieważ powietrze nad Io było zbyt rzadkie, aby wiatr mógł je unosić i tylko wiatr wytwarzał wydmy.

Badacze zbadali możliwe systemy transportu wiatrowego na Io. Zespół zainspirował się aktywnością wulkaniczną na Ziemi, gdzie wybuchy pary występują, gdy lawa wchodzi w kontakt z wodą. Chociaż Io nie zawiera wody, żel zawiera dużo tlenków siarki. Na Ziemi dwutlenek siarki występuje jako gaz, ale na Io pokrywa powierzchnię, kondensując się, tworząc lód lub kryształki lodu z powodu trudnych warunków księżyca.

W artykule stwierdzono, że „płytkie podziemne oddziaływanie między lawą a dużymi ilościami dwutlenku siarki (SO2) zamrożonego na Io może generować” wystarczającą ilość gazu do transportu osadów, kształtowania krajobrazu i formowania skał. Księżyc jest teraz dodany do „rosnącej listy ciał niebieskich”, które mają słabą atmosferę, ale mogą wytwarzać wiatry. Główny autor, George McDonald, mówi: „W pewnym sensie te [inne światy] wydają się bardziej znajome, ale im więcej o nich myślisz, tym bardziej stają się niesamowite”.

Dodaj komentarz