Dlaczego ta pula księżycowa jest tak ważna dla badań naukowych?

Księżyc
Wewnątrz australijskiego lodołamacza RSV Nuyina znajduje się obiekt znany jako Lunar Basin. Można sobie wyobrazić, że Księżycowy Staw jest koszmarem marynarza, ponieważ jest to w istocie gigantyczna dziura w kadłubie statku. Australijscy urzędnicy rządowi twierdzą, że księżycowy basen RSV Nuyina ma ponad 40 stóp głębokości i rozciąga się od pokładu naukowego statku do lodowatej wody poniżej, twierdzą australijscy urzędnicy rządowi. Choć może wyglądać jak fantazyjna podwodna wanna z hydromasażem, jej głównym celem nie jest rozrywka, ale rodzaj wejścia do podwodnego świata.

Otwierając górny i dolny właz, ten księżycowy basen może działać jako brama do transportu różnych instrumentów naukowych i podwodnych bezpośrednio w głębiny z samego statku. Pomaga to uniknąć konieczności opuszczania wnętrza statku w kontrolowanym środowisku, unikając w ten sposób narażenia na działanie żywiołów i niekorzystnych warunków pogodowych. Chociaż baseny Moon Pools same w sobie mogą być interesującymi obiektami na pokładzie, jeszcze ważniejszy jest sposób, w jaki RSV Nuyina z nich korzysta.

Basen księżycowy prowadzi do wielkiej nieznanej

Tym, co odróżnia RSV Nuyin od typowych samochodów luksusowych, jest to, że nie jest przeznaczony tylko do zwiedzania. Jest specjalnie zaprojektowany do kruszenia grubego lodu. Ten lodołamacz może przemierzać surowe lodowce Antarktydy, jakby ślizgał się po spokojnej wodzie. Zdolność statku do penetracji lodu pozwala mu eksplorować niezbadane terytorium, dzięki czemu jego basen księżycowy jest przydatny do eksploracji nieznanej otchłani. Chociaż RSV Nuyin Lunar Basin mógł ułatwić obserwację na głębokościach Arktyki, proces ten nie był wcześniej tak korzystny.

W 2013 roku misja NASA WISSARD polegała na wysłaniu specjalistycznego sprzętu w głąb jezior polodowcowych do badań naukowych. Film z wyprawy na YouTube pokazuje żmudny proces przeciągania różnych elementów sprzętu po lodowatej powierzchni, zanim wywierci dziurę w ziemi, aby pomieścić mikro podwodny statek NASA. RSV Nuyina i jego Moon Pool przezwyciężyli ten dylemat, zapewniając bezpośredni dostęp oraz bezpieczne i kontrolowane środowisko, w którym może działać jego sprzęt. Co oznacza basen księżycowy dla nauki? Naukowcy mają nadzieję, że dostęp RSV Nuyin do niedostępnego terytorium może również zapewnić wgląd w zmiany klimatyczne. Dane zebrane przez instrumenty przewodności, temperatury i głębokości (CDT), rozmieszczone w basenie księżycowym Nuyina RSV, mogą pomóc w gromadzeniu danych, co z kolei zapobiegnie zmianom klimatu Globalna surowość jest możliwa. Ponieważ lodowe głębiny Antarktydy pozostają w dużej mierze niezbadane, nurkowanie w jej lodowcach i analiza lodowych wód może dostarczyć ważnych informacji, których naukowcy nigdy wcześniej nie znali.

W wywiadzie dla CNET, dyrektor centrum danych Jonathan Kool rozważał nawet pomysł, że naukowcy z całego świata wkrótce będą analizować zagregowane dane Nuyiny w czasie rzeczywistym, bez fizycznej obecności w pociągu. Mając wystarczająco dużo czasu, lodołamacz – wraz z przenośnym basenem księżycowym – może po prostu zagłębić się głębiej w niewidoczne głębiny Antarktydy na dłuższy czas, prawdopodobnie zbierając dane, ważne dane, zmieniając życie w tym procesie.

Dodaj komentarz