Dlaczego Wielki Teleskop na Górze Graham był kontrowersyjny?

teleskop
15 marca 2012 r. Wielki Teleskop Binokularowy (LBT) opublikował swoje pierwsze wyniki naukowe. Od pierwszej prezentacji projektu minęło 25 lat, ale warto było czekać. Wyniki pokazały między innymi najwyższą zdolność teleskopu do niwelowania rozmycia ziemskiej atmosfery, jednocześnie oferując nowy wgląd w to, jak powstają gwiazdy. Korzystając z LBT, naukowcy odkryli egzoplanety i ich środowiska, pole, które ma się znacznie rozrosnąć dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba.

Wielki Teleskop Binokularowy znajduje się w Górach Pinaleno w Arizonie na wysokości około 75
5 stóp. Obserwatorium to działa w ramach międzynarodowej współpracy między Uniwersytetem Arizony, włoskim Narodowym Instytutem Astrofizyki, LBT Beteiligungsgesellschaft z Niemiec i wieloma innymi uniwersytetami amerykańskimi. Dzięki unikalnemu projektowi, mocy i szerokiej gamie instrumentów naukowych, LBT zyskało reputację wiodącego na świecie obiektu teleskopowego (poprzez LBT).

Podczas gdy teleskopy kosmiczne, takie jak Hubble i Webb, przyćmiły możliwości teleskopów naziemnych, LBT nie należy przyjmować za pewnik. Zespół obserwatorium wyjaśnia, że ​​mają misję, która obejmuje zakres współczesnej astrofizyki, od planet pozaziemskich po wszechświat z wysokim przesunięciem ku czerwieni. Ale droga do pierwszego światła nie była łatwa dla teleskopu lornetkowego.

Kontrowersje wokół góry

Budowa teleskopu na Górze Graham spotkała się z sprzeciwem plemienia Apaczów San Carlos, które rościło sobie prawa do ziemi. Spotkało się również z oporem ze strony ekologów, którzy obawiali się potencjalnego wpływu obserwatorium na park narodowy i jego przyrodę. Kurs Indigenous Religious Traditions wandnbsp; Colorado College wyjaśnia, że ​​Mount Graham zapewnia schronienie dla ogromnej różnorodności dzikiej przyrody. Wśród tej różnorodności znajduje się zagrożona wyginięciem wiewiórka górska Graham Red Squirrel, której nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Dla plemienia Apaczów San Carlos góra jest nie tylko zdominowana przez starożytne świerki, ale jest również uważana za świętą zarówno ze względu na duchowość, jak i historię.

Teleskop LBT jest częścią Międzynarodowego Obserwatorium Mount Graham, które obejmuje również Watykański Teleskop Zaawansowanych Technologii i Teleskop Heinricha Hertza. Zarówno Watykan, jak i Teleskop LBT napotkały lokalny opór, gdy budowa rozpoczęła się w latach 90. Opozycja, w tym studenci, Apaczowie i ekolodzy, zjednoczyli się w ramach konfederacji Mount Graham. Według strony internetowej grupy, nadal są aktywni i mają kilka procesów sądowych przeciwko grupie teleskopów.

Mount Graham Coalition twierdzi, że Kongresowi nie udało się zatrzymać budowy teleskopów i po raz pierwszy w historii wyłączył projekt z przepisów nadzwyczajnych National Environmental Policy Act i Species Act. Wydział Astronomii Uniwersytetu Stanowego Ohio argumentował, że Kongres nie opublikował projektu, ale zamiast tego stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi prawne. Kongres oparł swoją rezolucję z 1998 r. na trzyletnim badaniu wpływu rdzennych Amerykanów na środowisko i kulturę, przeprowadzonym przez Służbę Leśną Stanów Zjednoczonych. Badania dzikiej przyrody przeprowadzone w późniejszych latach wykazały, że populacje wiewiórek rudych były bardziej zagrożone wyginięciem i nie miały na nie wpływu teleskopy (za pośrednictwem Departamentu Ryb i Zwierzyny w Arizonie).

To nie pierwsza kontrowersja środowiskowa i kosmiczna

Kontrowersja dotycząca teleskopu Arizona może się skończyć, ale Mount Graham Alliance nadal odrzuca projekt. Od dziesięcioleci Apaczowie, naukowcy, ekolodzy i studenci uniwersytetów protestują przeciwko decyzji Uniwersytetu Arizony o zbudowaniu kilku dużych teleskopów na szczycie góry. Takie kontrowersje nie są rzadkością i na przestrzeni lat pojawiły się nowe kontrowersje. Na przykład astronomowie wyrazili własne obawy dotyczące ograniczonych możliwości oglądania ze względu na rosnącą liczbę satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Ponadto plan rozbudowy bazy Boca Chica SpaceX został zamknięty przez Korpus Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych w kwietniu 2022 r. z powodu rzekomego niepowodzenia firmy w dostarczaniu informacji o wpływie na środowisko. Planowana ekspansja obejmowałaby zabudowę ponad 17 akrów ziemi, która może mieć istotne znaczenie dla środowiska, w tym terenów podmokłych. Obszary takie są chronione na mocy ustawy o czystej wodzie, która chroni zasoby naturalne i źródła wody pitnej. Nawet starty rakiet turystycznych okazały się kontrowersyjne ze względu na sposoby, w jakie mogą szkodzić środowisku.

Dodaj komentarz