Misja SpaceX Crew-3 przesunięta na 3 listopada

rakieta
NASA i SpaceX zostały zmuszone do przełożenia misji Crew3, pierwotnie zaplanowanej na 31 października.

Misja została opóźniona do startu o godzinie 1:10 EDT w środę 3. Start został opóźniony, ponieważ system sztormowy Ohio Valley przeszedł w weekend do północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Burza spowodowała silne wiatry i fale na Oceanie Atlantyckim wzdłuż toru lotu kapsuły Crew Dragon. Oczekuje się jednak, że warunki pogodowe poprawią się na torze lotu 3 listopada, a prognozy dają 80% szans, że warunki pogodowe będą sprzyjały wystrzeleniu. Członkowie załogi na przełożony start pozostają niezmienieni, w tym dowódca misji Raja Chari, pilot Tom Marshburn, astronauta ESA Matthias Maurer i specjalistka od misji Kayla Barron.

Rakieta Falcon 9 i statek kosmiczny Crew Dragon są nadal w gotowości w Kennedy Space Center na Florydzie w Launch Complex 39A. Członkowie załogi zostają wysłani na ISS, gdzie wyruszą w długoterminową misję naukową jako część siedmioosobowej załogi na pokładzie stacji. Podczas gdy niektórym misjom załogi dotarcie do ISS trwa dzień lub dłużej, Crew3 ma przybyć na stację kosmiczną tego samego dnia, w którym wystartują około 23:00.

Krótkie przekazanie odbędzie się 3 listopada, a załoga zostanie wysłana na ISS na pokładzie misji SpaceX Crew2. Astronauci biorący udział w tej misji to Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide i Thomas Pesquet. Mamy nadzieję, że ktoś na pokładzie ISS ma takie same umiejętności fotograficzne jak Pesquet. Podczas swojego pobytu na orbicie podzielił się niezwykłymi obrazami z ISS.

Obecnie dokładna data powrotu astronautów Crew2 nie jest określona, ​​ale oczekuje się, że powrócą na początku listopada. Astronauci Crew3 pozostaną na pokładzie ISS do końca kwietnia 2022 roku. Zmiana daty startu na 3 listopada to drugie opóźnienie w wystrzeleniu Crew3. Astronauci weszli w kwarantannę podczas swojej misji 16 października.

Firma SpaceX ogłosiła pod koniec października, że ​​posiada rozwiązanie dla deski sedesowej Crew Dragon, odkrytej podczas misji Inspiration
, która wysłała cywilną załogę na orbitę na kilka dni. Problem z toaletą polegał na poluźnianiu się węża, co umożliwiało przedostawanie się płynnych odpadów do otworów wentylacyjnych w systemie toaletowym. Chociaż żadne płynne zanieczyszczenia nie dostały się do kokpitu, znalazły się pod panelami podłogowymi gondoli.

Poprawka polegała na przyspawaniu rury na miejscu. SpaceX czekało, aż NASA zatwierdzi łatkę przed startem Crew3. Zatwierdzenie to było w toku i chociaż nie było oficjalnego ogłoszenia, że ​​NASA zatwierdziła tę poprawkę, kwestia toalety nie była uważana za poważny problem w krótkiej misji Crew3.

Wraz z sukcesem SpaceX w obserwowaniu i realizacji komercyjnych misji załogi dla NASA oraz rosnącym zapotrzebowaniu na misje typu Inspiration
, SpaceX powiedział pod koniec października, że ​​rozważa dodanie dodatkowych Crew Capsules Dragon do swojej floty. SpaceX powiedział, że chęć dodania większej liczby kapsuł do floty wynika z rosnącego zainteresowania cywilnymi lotami kosmicznymi. SpaceX ma cztery inne loty załogi na ISS w ramach umowy z NASA i cztery misje zaplanowane, aby sprowadzić astronautów na ISS dla Axiom Space.

Patrząc w przyszłość, NASA przydzieliła astronautów do misji SpaceX Crew5. Cała załoga nie została jeszcze przydzielona, ​​ale astronauci NASA Nicole Mann i Josh Cassada zostali przydzieleni do misji. Mann jest dowódcą misji, a Cassada pilotem. Crew5 wystartuje dopiero jesienią 2022 roku, a więcej członków załogi zostanie ogłoszonych w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz