Mity o systemach workflow

Niestety wiele osób uważa, że wprowadzenie systemu workflow nie jest rozwiązaniem nadającym się do ich firmy. Dlaczego? Twierdzą, że wdrażanie systemu jest zbyt kosztowne, inni natomiast wierzą w krążące na ich temat mity, o których już pisaliśmy: zwolnienia oraz przekonanie, że takie systemy sprawdzają się jedynie w dużych firmach. Co jeszcze zniechęca polskich przedsiębiorców do innowacyjnych i praktycznych rozwiązań?

Stwierdzenie, że firma się nie nadaje
Zadaniem takich systemów jest usprawnianie występujących w firmie procesów, a nie ich przenoszenie bez jakichkolwiek zmian ze świata biurowego do wirtualnego. Workflow pozwala skuteczniej zarządzać procesami i kontrolować przebieg realizacji zlecanych pracownikom zadań.

Program powinien odwzorowywać zachodzące w firmie procesy
Jest to zdecydowanie błędne myślenie, ponieważ systemy te mają wspierać procesy, a nie tylko je kopiować. Dlatego też przed wyborem zarówno procesów biznesowych jak i samego oprogramowania, należy przeprowadzić dokładną analizę przedsiębiorstwa oraz wykonywanych czynności. dokładna i precyzyjna obserwacja wskaże, w których sektorach niezbędne jest wsparcie takiego systemu (gdyż może mieć to niezwykle istotne znaczenie dla rozwoju firmy), a gdzie takie usprawnienie będzie po prostu korzystne. Warto zwrócić uwagę na to, że usprawnienie procesów niekoniecznie oznacza ich automatyzację.

Odpowiednio używane systemy pomagają usprawnić działania firmy jednocześnie zwiększając wydajność pracowników i pozwalając zaoszczędzić czas i tym samym pieniądze. Podstawowym kryterium doboru odpowiedniego systemu powinno być nasze rzeczywiste zapotrzebowanie, a nie powszechnie panujące trendy, marka czy też cena.

Dodaj komentarz