Molinezja ostrousta

Molinezja ostrousta jest chętnie polecaną rybką akwariową dla początkujących akwarystów przez właścicieli sklepów zoologicznych. Problem w tym, że nie każdy hobbysta jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki do życia – szczególnie na początku swojej drogi z akwarystyką słodkowodną.

Podstawowa klasyfikacja ryby

rybka akwariowaMolinezja jest słodkowodną rybką, która pochodzi z dość pokaźnej rodziny piękniczkowatych i zamieszkuje przede wszystkim wody Ameryki Środkowej, a w tym przede wszystkim Meksyku, Hondurasu oraz Panamy i Meksyku. W naturalnym i sztucznym środowisku osiąga ok. 8-9 cm długości, przy czym samce są nieco mniejsze od swoich partnerek i wyróżniają się przekształconą w gonopodium płetwą odbytową. Dymorfizm płciowy u tego gatunku jest dość wyraźnie zarysowany, dlatego nietrudno rozpoznać poszczególne osobniki. Samiczka w trakcie ciąży posiada nieco wydatniej zaznaczoną linię brzuszną.

Wygląd oraz wymagania hodowlane

Dla tych rybek charakterystyczny jest dość wąski wachlarz kolorystyczny, ponieważ na ogół na rynku spotkać można głównie odmianę oliwkową oraz czarną, zwaną także Black Molly, która została wyselekcjonowana z kilku gatunków o tendencji do ciemniejszego zabarwienia ciała.

Hodowla tej rybki jest stosunkowo prosta. Molinezja uchodzi za gatunek towarzyski i nigdy nie przejawia agresji w stosunku do innych mieszkańców domowego zbiornika. Akwarium powinno być jednak dość duże; absolutnym minimum jest tutaj baniaczek o pojemności 80 – 100 l. Zbiornik warto obsadzić różnorodną florą (miękką i twardą) w taki sposób, aby jednostki miały jednak swobodę do pływania w pierwszym i drugim planie. Znakomitym uzupełnieniem wydają się także niewielkie jamy z kamieni lub korzeni dostępnych w każdym sklepie akwarystycznym.

Do komfortowej pielęgnowania wymagane jest utrzymywanie stałej temperatury akwarium na poziomie ok. 25-28 °C, ponieważ w niższych ryba może być łatwo podatna na zakażenia skóry. Woda powinna mieć niewielki dodatek soli oraz być przez całą dobę wydajnie filtrowana i napowietrzana.

Dieta i pokarm odpowiedni dla molinezji

W diecie molinezji ostroustej ważnym jest, aby jej pokarm był bogaty w składniki roślinne. W razie ich niedoboru gatunek chętnie uzupełnia go czyszcząc zbiornik z glonów oraz podskubując drobną florę. Można jej podawać spirulinę, a także mrożony szpinak, ale chętnie zjada także pokarm żywy i suszony.

Dodaj komentarz