Odzyskiwanie danych z dysku twardego. Jak odzyskać ważne pliki?

talerz dysku twardego
Dzisiaj, w dobie codziennego korzystania z komputerów, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy w wyniku usterki lub pomyłki tracimy ważne dla nas dane.

Można jednak spróbować je odzyskać. Jak to zrobić?

Czym jest odzyskiwanie danych?

Proces taki, jak odzyskiwanie danych, odnosi się do przywracania dostępu do danych, które umieszczone są na nośniku, na przykład na dysku twardym.

Do utraty danych może dojść na dwa sposoby:
• jako skutek uszkodzeń logicznych – programowych, na przykład systemu operacyjnego, systemu plików czy na skutek błędów użytkownika jak przypadkowe wykasowanie danych, działalność wirusa komputerowego,
• jako skutek uszkodzeń fizycznych – sprzętowych jako skutek dekalibracji, uszkodzeń elementów mechanicznych i elektronicznych nośnika.

Warto pamiętać jednak o tym, że odzyskiwanie danych nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Zdarza się, że dane są nieodwracalnie uszkodzone lub wykasowane, dlatego też nie jest możliwe ich odzyskanie.

Warto zatem pamiętać o tym, jak ważne jest przeprowadzanie systematycznych kopii zapasowych, czyli backupu. Wtedy, nawet jeśli dojdzie do utraty ważnych danych, można nadal z nich korzystać.

dysk twardy

Co jednak zrobić wtedy, gdy dane zostały utracone, a kopia zapasowa nie była wykonana?

Programy do odzyskiwania danych z dysków

Gdy dochodzi do usunięcia pliku lub też do infekcji wirusowej komputera skutkującej w usunięciu danych, odzyskiwanie danych można spróbować wykonać z użyciem specjalnych programów – także tych darmowych.

Programy pozwalające na odzyskiwanie danych są skuteczne, lecz najlepiej korzystać z nich od razu po usunięciu pliku, gdy nie zostanie on jeszcze „nadpisany” przez inne dane. Niestety, gdy dochodzi do poważniejszych usterek dysku, mogą nie dać oczekiwanych efektów.

Profesjonalne odzyskiwanie danych w specjalistycznej firmie

Gdy utracie ulegają ważne dane, które musimy odzyskać, wtedy warto zdecydować się na odzyskiwanie danych wykonane przez specjalistyczne firmy.

Takie odzyskiwanie danych jest możliwe zarówno w przypadku usterek logicznych, jak i sprzętowych. Koszt jest wyższy, ale skuteczność także znacznie większa!

Dodaj komentarz