Perfumy Guerlain – Najintensywniejsza forma pamięci

perfumy Guerlain Habbit Rouge
W pierwszych eksploracjach otaczającego nas świata kierujemy się różnymi zapachami. Perfumy mają, jak mówi Baudelaire, „moc rozciągania się w nieskończoność”. To całkiem możliwe, że mówił o naszym wewnętrznym sensie w nieskończonej świadomości, odwołując się do podniecenia życia, nadziei i wspomnień.

Wszyscy mieliśmy ten moment w naszym życiu, kiedy coś wąchaliśmy i byliśmy chwilowo przytłoczeni wspomnieniami i emocjami z odległej przeszłości, dzieciństwa, obecności ukochanej osoby lub zapomnianego krajobrazu. Rzeczywistość blednie w obliczu tych wspomnień. Perfumy mają niesamowitą zdolność wskazywania nam chwil prawdziwego szczęścia, samej istoty szczęścia, którą tak trudno zdefiniować lub wyrazić. Tak jak melodia może ozdobić piosenkę, tak perfumy mogą kolorować i być najwierniejszym świadkiem naszych pierwszych emocji, naszych prawdziwych uczuć.

Nigdy nie zapominamy zapachu wyjątkowych spotkań, zwłaszcza jeśli chodzi o miłość od pierwszego wejrzenia. Te zapachy pozostają w naszej pamięci jak miłosne wiadomości wyryte na starym dębie. Kropla perfum na szyję, nadgarstki, piersi odzwierciedli nasz nastrój, ożywi lub pocieszy nas swoimi akordami. Perfumy tworzą niewidzialną więź między nami a drugą osobą. Noszenie perfum również stawia nas na scenie, a z drugiej strony chroni nas przed złymi wpływami.

Guerlain La Petite Robe Noire

Twórcy prezentujący perfumy Guerlain mają bardzo głęboki, być może najgłębszy wgląd w moc aromatu. Od 1828 r. wyprodukowali około 760 perfum, które były tajną bronią dla pokoleń mężczyzn i kobiet. Niewiele jest osób w Europie, które nigdy w życiu nie posiadały przynajmniej jednego z perfum Guerlain. Uwodzicielski charakter tych zapachów w dużej mierze zawdzięcza rodzinnemu podobieństwu, które czyni je bardzo rozpoznawalnymi. Klucz do tej zagadki, słynny akord – Guerlinade, znajduje się w każdej z esencji. Zazdrośnie strzeżony sekret prawdziwego składu Gerlinade nigdy nie został ujawniony, ale wiadomo, że zawiera między innymi jaśmin, różę, wanilię i tonkę… ale częścią handlu perfumami jest umiejętne trzymanie tajemnic.

Pięć pokoleń perfumiarzy, poetów niematerialnych, stworzyło dla Guerlain najlepsze perfumy w historii tej branży, które przeszły wszelkie próby czasu, mody i jakości. Czasami inspirowane ludzkimi doświadczeniami, czasami przemijającymi uczuciami lub intensywnymi emocjami, ale zawsze tworzone z miłością i zaangażowaniem. W tym wpisie, będę odkrywać tajemnice najbardziej znanych i tych najlepsze perfum Guerlain XX wieku …

Guerlain Mouchoir de Monsieur – 1904

Już na początku XX wieku dandysowie zapoczątkowali modę na noszenie pachnących chusteczek w kieszeniach, podczas gdy panie chowały oczy pod czarnymi woalkami. Jacques Guerlain zrobił Mouchoir de Monsieur i Violette de Madame na ślub swoich najlepszych przyjaciół. Mouchoir to mieszanka cytrusowej świeżości i aromatycznych, ziołowych nut z cichą obecnością akordu fougere, który niesie pudrowo-drzewne nuty. Te perfumy są nadal wybierane przez wyrafinowanych mężczyzn na starym kontynencie.

Apres l’Ondee – 1906

Dla tych, którzy kochają sztuki piękne, te romantyczne, pudrowe perfumy mogą być doskonałą ilustracją obrazów Boubata. Mogą przedstawiać, postać rozmarzonej, namiętnej kobiety, która romantycznie przechadza się po metropolii z początku XX wieku, lub jednocześnie oddaje ducha Isadory Duncan, tańczącej boso, uwolnionej od wszelkich kajdan, tańczącej chętnie w przezroczystym welonie. Kwiatowa nuta Apres l’Ondee jest zorganizowana wokół fiołka, irysa i wanilii. Te słodko pachnące perfumy, choć dla większości staromodne, wciąż pobudzają wyobraźnię współczesnych kobiet. Czas nie może zaszkodzić wdziękowi i poezji Apres l’Ondee.

L’Heure Bleue – 1912

Bukiet róż, wzbogacony irysem, fiołkiem i wanilią, przywołuje ulubioną porę dnia dla swojego twórcy, Jacquesa Guerlaina, „kiedy noc nie znalazła jeszcze swojej gwiazdy”. Te perfumy są inspirowane obrazami impresjonistów, które zebrał perfumiarz. Słodycz słodkich kwiatów, doprawiona orientalnymi nutami, sprawia, że ​​L’Heure Bleue jest latarnią morską prostych uroków życia i romantycznych poszukiwań.
perfumy Guerlain Mitsouko

Mitsouko – 1919

Po 4 latach strasznych wojen i trudnego życia, które na zawsze naznaczyło Europę, kobiety chciały nadrobić stracony czas i żyć pełnią życia. Obcięły włosy na krótko, zredukowały ubrania do prostszych krojów i stały się siłą niepowstrzymaną i dorównującą mężczyznom we wszystkich dziedzinach. W tym czasie Europa była zafascynowana Japonią i Dalekim Wschodem. Jacques Guerlain stworzył Mitsouko, androgyniczne perfumy szyprowe, które upamiętniają bohaterkę mega popularnej powieści Claude’a Farrere’a La Bataille. Mitsouko, piękna japońska panna młoda, potajemnie zakochała się w brytyjskim oficerze. Gdy w 1905 wybuchła wojna, cierpliwie czekała na powrót ukochanego, szlachetnie tłumiąc emocje. Taka historia odbiła się echem w powojennej Europie, podobnie jak same perfumy Guerlain Mitsouko.

Vol de Nuit – 1933

Kolejna fantastyczna kreacja Jacquesa Guerlaina z dominującymi nutami zielonymi i drzewnymi wzbogaconymi wanilią i irysem. W miarę upływu czasu trwania perfum piękne bukiety dopełniają się orientalnymi tonami. Zapach jest inspirowany powieścią Vol de Nuit Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w której kobieta czynu, taka jak Helena Boucher, może pielęgnować swoją pasję do przygody i niebezpieczeństwa, wyrabiając sobie imię, nie tracąc przy tym swojej kobiecości.
perfumy Guerlain Vetiver

Vetiver – 1959

Jean-Paul Guerlain prawie nie został perfumiarzem domu Guerlain, ponieważ w tym czasie prawo należało do najstarszego syna. Przeznaczenie zadecydowało jednak inaczej i rozpoczął swoją karierę od tych ekskluzywnych perfum dla mężczyzn. Konkurencja wśród męskich klasyków była w tamtych latach zaciekła, a Jean-Paul, mający wtedy zaledwie 18 lat, był w stanie stworzyć prawdziwe perfumowe arcydzieło, które przywołuje kłącza tej egzotycznej rośliny i jej zapach już przy pierwszych promieniach porannych. Nuty wetywerii są wzbogacone nutami drzewnymi i korzennymi, które czynią te perfumy wyjątkowo eleganckim i męskim klasykiem.

Chant d’Aromes – 1962

Ta młodzieńcza kreacja to pierwsze kobiece perfumy, które Jean-Paul Guerlain stworzył dla swojej żony. Chant d’Aromes to bukiet wiosennych kwiatów, gardenii i wiciokrzewu. Mandarynka i bergamotka dodają psotności bazie z jaśminu i ylang-ylang. Być może przede wszystkim te perfumy odzwierciedlają miłość Jean Paul do całkowicie naturalnych składników.

Habit Rouge – 1965

Niektóre rodziny mają namiętności tak głęboko zakorzenione w ich rodzinnej nieświadomości, że wydają się być markerami genetycznymi. W przypadku rodziny Guerlain jest to miłość do koni. Jean-Paul jeździł na kucyku, zanim jeszcze nauczył się chodzić. Oczywiście nic dziwnego, że jedna z jego najwspanialszych kreacji perfumowych poświęcona była pasji do koni i jazdy konnej. Nazwany na cześć kurtek noszonych przez poskramiaczy i jeźdźców koni, perfumy te łączą niezwykłą i charakterystyczną mieszankę paczuli i przypraw z jednej strony, a z drugiej pomarańczy, cytryny i bergamotki. Jednak tym, co odróżniało Habit Rouge od innych perfumowych hitów tamtych czasów, była obfita ilość wanilii, nietypowej dla męskich perfum tamtych czasów. Początkowo szok dla ówczesnego purytańskiego ducha, wyzwolił nową i łagodniejszą stronę współczesnego mężczyzny.

Chamade – 1969

Kobiety w tamtych latach bardziej niż cokolwiek innego pragnęły równości z mężczyznami. Powieść La Chamade napisana przez Francois Sagana wywarła głęboki i wszechogarniający wpływ na pokolenia młodych kobiet, które pragnęły nowego stylu życia. Jean-Paul Guerlain stworzył te perfumy dla tych młodych kobiet, co było, podobnie jak w tamtych czasach, dość rewolucyjne. Po raz pierwszy perfumiarz połączył zielone, owocowe nuty jagód w harmonii z hiacyntem, różami i galbanum. Kompozycja perfum została harmonijnie zestrojona z Gerlinado, mieszanką tonki, róży, jaśminu i wanilii.

Nahema – 1979

Najpiękniejszy portret róż kiedykolwiek poświęcony kobietom, Nahema to ulubione perfumy Jean-Paula Guerlaina. W jego ogrodzie w Les Mesnuls znajduje się ponad 80 gatunków, które zna do końca, dla duszy. Inspirację dla Nahemy znalazł w emocjonalnej reakcji na pojawienie się Catherine Deneuve w filmie Benjamin. Ubrana na biało, otoczona pączkami róż, urzekła go i stworzyła wizję przyszłej Nahemy. Nahema to bardzo wyrafinowane perfumy, których kompozycja zapachowa pasuje do muzycznej kompozycji Bolero Ravela. Główna nuta węchowa wkrótce staje się obsesyjnie obecna. Esencją Nahemy jest absolut różany, umiejętnie spoczywający na drzewno-owocowej bazie z nutą drzewa sandałowego. Te bogate i ultra- kobiece perfumy są dziełem czterech lat poświęconych Jean Paulowi i ponad 500 próbom stworzenia arcydzieła, które w końcu zrobił.

Dodaj komentarz