Perfumy w historii świata

perfumy
Perfumy mają tysiące lat, a pierwsze perfumy pochodzą ze starożytnego Egiptu, Mezopotamii i Cypru. Angielskie słowo „perfumy” pochodzi z łacińskiego na fume, co oznacza „przez dym”.

www.markowaperfumeria.pl logo

Perfumy markowe znajdziesz w perfumerii www.markowaperfumeria.pl

Historia perfum na całym świecie
Starożytni Egipcjanie jako pierwsi wprowadzili perfumy do swojej kultury, a następnie starożytni Chińczycy, Hindusi, Izraelici, Kartagińczycy, Arabowie, Grecy i Rzymianie.

Najstarsze znalezione perfumy zostały odkryte przez archeologów na Cyprze. Miały ponad cztery tysiące lat. Pismo klinowe z Mezopotamii datowane na ponad trzy tysiące lat identyfikuje kobietę o imieniu Tapputi jako pierwszą osobę, która produkowała perfumy. W tym czasie perfumy można było również znaleźć w Indiach.

Najwcześniejsze użycie butelek perfum nastąpiło w egipcie i datuje się na około 1000 r. pne. Egipcjanie wymyślili butelki ze szkła do perfum, które były jednym z pierwszych powszechnych zastosowań szkła.

Perscy i arabscy ​​chemicy pomogli skodyfikować produkcję perfum, a jego zastosowanie rozprzestrzeniło się na cały świat klasycznego antyku. Wzrost chrześcijaństwa spowodował jednak spadek używania perfum. Trwało to przez większą część średniowiecza. To świat muzułmański utrzymywał tradycje perfum w tym czasie i pomógł zapoczątkować jego odrodzenie wraz z nadejściem międzynarodowego handlu.

W XVI wieku popularność perfum wybuchła we Francji, szczególnie wśród wyższych klas i szlachty.
Na dworze Ludwika XV, wszystko się perfumowało: meble, rękawiczki i inne ubrania.
XVIII-wieczny wynalazek wody kolońskiej pomógł branży perfum w dalszym rozwoju.

Jednym z najstarszych zastosowań perfum jest palenie kadzideł i aromatycznych ziół do usług religijnych, często aromatyczna kora, kadzidło i mirra zebrane z drzew.  Nie trzeba było jednak długo czekać, aż ludzie odkryją romantyczny potencjał perfum. Został on użyty zarówno do uwodzenia, jak i do przygotowania się do miłości. Wraz z nadejściem wody kolońskiej, XVIII-wieczna Francja zaczęła używać perfum do wielu celów. Używali go w wodzie do kąpieli, w okładach i lewatywach, i spożywali go w winie lub na kostce cukru.

Pomimo tego, że niszowe perfumy pozostają po to, aby zaspokoić potrzeby bardzo bogatych, perfumy dziś cieszą się szerokim zastosowaniem i to nie tylko wśród kobiet. Sprzedaż perfum nie jest już jednak tylko wyborem perfumiarzy. W XX wieku projektanci odzieży zaczęli wprowadzać do obrotu własne linie zapachów. W tej chwili prawie każda celebrytka związana z marką stylu życia posiada sygnowane swoim nazwiskiem perfumy.

Dodaj komentarz