Planetoida Kamo`oalewa może być starożytnym fragmentem księżyca

kosmos
Naukowcy z University of Arizona opublikowali nowe badanie, które sugeruje, że asteroida bliska Ziemi, znana jako Kamo’oalewa, może być fragmentem księżyca.

Asteroida to quasi-satelita, czyli grupa asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, krążących wokół Słońca w pobliżu Ziemi. Naukowcy niewiele wiedzą o tej klasie obiektów, ponieważ są one tak słabe i trudne do zaobserwowania.

astronomów korzystających z teleskopu PanSTAARS w 2016 roku odkryło Kamo’oaleva i wybrało jego imię. Nazwa pochodzi od piosenki skomponowanej przez Hawajczyków i sugeruje, że następne pokolenie dzieci podróżuje samotnie. Kamo’oalewa nie jest szczególnie dużą asteroidą o średnicy od 150 do 190 stóp. W swoim najbliższym punkcie na orbicie znajduje się około 9 milionów kilometrów od naszej planety.

Trajektoria Kamo’oalewa wokół Słońca sprawia, że ​​nie można jej zaobserwować poza kilkoma tygodniami w kwietniu. Niewielkie wzniesienie asteroidy sprawia, że ​​nie można jej zaobserwować większością teleskopów. Astronomowie z University of Arizona użyli Wielkiego Teleskopu Binokularowego na Mount Graham w Arizonie. Korzystając z danych zebranych przez teleskop, astronomowie odkryli, że forma odbitego światła, zwana spektroskopią, emitowana przez Kamo’oalwa, odpowiada skały księżycowej wykrytej na księżycu z ery Apollo.

To odkrycie pokazuje, że asteroida jest rzeczywiście fragmentem księżyca. Nie jest jasne, w jaki sposób mogła się podzielić część księżyca. Obecnie nie ma innych asteroid, które przybyłyby z Księżyca. W trakcie projektu naukowcy zbadali wszystkie dostępne widma asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi i nie znaleźli dalszych odpowiedników.

W kwietniu 2021 roku naukowcy przeprowadzili obserwacje po zamknięciu teleskopu w kwietniu 2020 roku z powodu pandemii. Zespół odkrył, że orbita asteroidy to kolejny znak, że pochodzi ona z Księżyca. Jej orbita jest bardzo podobna do orbity Ziemi, ale ma zauważalne nachylenie. Jego orbita różni się również od orbity innych asteroid w pobliżu Ziemi.

Współautor badania Renu Malhotra mówi, że jest mało prawdopodobne, aby standardowa planetoida w pobliżu Ziemi poruszała się samodzielnie po orbicie półsatelitarnej, podobnie jak Kamo’oalwa. Inną interesującą ciekawostką naukowców jest to, że asteroida nie pozostanie długo na swojej obecnej orbicie. Szacuje się, że Kamo`oalewa weszła na orbitę około 500 lat temu i pozostaje na orbicie tylko przez około 300 lat.

Słabość asteroidy z pewnością sprawia, że ​​trudno jest ustalić jej pochodzenie. Kamo`oalewa jest
miliony razy słabsza niż najsłabsza gwiazda widziana przez ludzkie oko. Niesamowita moc zbierania światła przez bliźniacze 8,
metrowe teleskopy, które tworzą Wielki Teleskop Binokularowy, umożliwiła astronomom odkrycie tak małego i ciemnego obiektu.

Zbieranie danych na temat tej konkretnej asteroidy jest powolne, ponieważ jest widoczne tylko kilka tygodni w roku. Naukowcy z pewnością przeprowadzą dalsze obserwacje, aby dowiedzieć się więcej o tej asteroidzie. Jak dotąd naukowcy nie spekulowali, jak mogły powstać asteroidy. W swoich badaniach naukowcy wykorzystali również dane z Lowell Discovery Telescope w Arizonie. Autorami badania są Olga Kuhn, Christian Veillet, Barry Rothberg i David Thompson z Wielkiego Teleskopu Binokularowego; Audrey Thirouin z Obserwatorium Lowella i Juan Sanchez z Planetary Science Institute.

Dodaj komentarz