Ujawniono misję poszukiwania egzoplanet nadających się do zamieszkania wokół Alpha Centauri

rakieta kosmiczna
Naukowcy z University of Sydney współpracowali z Breakthrough Initiatives, Sabre Astronautics i NASA JPL, aby zaproponować misję odkrycia planet, które potencjalnie nadają się do zamieszkania na orbicie Alpha Centauri.

Proponowaną misją byłby nowy teleskop kosmiczny o nazwie TOLIMAN, arabska nazwa Alpha Centauri zaczerpnięta ze starożytności. Alfa Centauri jest najbliższą Ziemi gwiazdą poza naszą galaktyką.

W kwietniu tego roku naukowcy rozpoczęli prace nad projektem, zauważając, że najbliżsi gwiezdni sąsiedzi Ziemi, systemy Alpha Centauri i Proxima Centauri, są niezwykle interesujące. Wystrzelenie teleskopu kosmicznego TOLIMAN jest ważnym krokiem w ustaleniu, czy w którymkolwiek z systemów istnieją planety potencjalnie nadające się do zamieszkania. Teleskop kosmiczny będzie poszukiwał planet w regionie „Złotowłosej” wokół układu gwiezdnego, gdzie temperatury powierzchniowe pozwalają wodzie w stanie ciekłym na powierzchnie planet skalistych.

Profesor Peter Tuthill z Sydney Astronomical Institute na University of Sydney twierdzi, że opracowywane są imponujące technologie do poszukiwania planet krążących wokół Drogi Mlecznej. Nie wiemy jednak nic o potencjalnie nadających się do zamieszkania planetach na podwórku wszechświata. Tuthill uważa, że ​​ważne jest, abyśmy zrozumieli galaktyki, które są blisko nas, ponieważ te pobliskie galaktyki mają najlepsze perspektywy, które pozwolą nam badać i analizować atmosfery egzoplanet, chemię powierzchni itp. i zdolne do wykrywania odcisków palców biosfery.

Alpha Centauri to trzygwiazdkowy układ z dwoma gwiazdami bardzo podobnymi do Słońca. Każda gwiazda podobna do Słońca (prawdopodobnie obie) może mieć planety potencjalnie nadające się do zamieszkania. Trzecią gwiazdą w układzie jest czerwony karzeł zwany Proxima Centauri, a odkrycie z 2016 roku sugeruje, że ma planetę krążącą wokół regionu Złotowłosej. Projekt Tuthill uzyskał wsparcie z inicjatywy Breakthrough Initiatives, grupy programów naukowych i technologicznych zaprojektowanych specjalnie w celu poszukiwania obcego życia.

Według głównego inżyniera Breakthrough Watch, Petera Kulpara, planety krążące wokół pobliskiego systemu gwiezdnego będą prawdopodobnie jednymi z pierwszych celów ludzkości dla przyszłych misji międzygwiezdnych z wykorzystaniem szybkich sond. Uważa, że ​​badając dziesiątki gwiazd znajdujących się najbliżej naszej planety, możemy spodziewać się znalezienia kilku skalistych planet podobnych do Ziemi, krążących w odpowiedniej odległości dla wody w stanie ciekłym niezbędnej do życia takiego jak my.

Sabre Astronautics otrzymało 788 000 dolarów od rządu australijskiego w ramach International Space Investment: Expanding Funding Capacity, aby wesprzeć misję TOLIMAN. Misja uruchomi niestandardowy teleskop kosmiczny, który będzie w stanie wykonać niezwykle precyzyjne pomiary pozycji gwiazdy na niebie. Gdyby ta gwiazda miała planetę na orbicie, jej grawitacja spowodowałaby wymierne oscylacje gwiazdy. Istnieją tysiące znanych egzoplanet krążących wokół gwiazd poza Układem Słonecznym.

Te planety zostały odkryte podczas misji NASA Kepler i TESS. Jednak wykrycie planet krążących wokół gwiazd bliżej domu wymaga innego typu instrumentu, takiego jak TOLIMAN. Kulper powiedział, że dostrzeżenie sygnału, którego szukamy w pobliskim układzie gwiazd, będzie wymagało znacznej poprawy dokładności pomiarów. Plan z TOLIMANEM polega na zbudowaniu niskobudżetowej misji gotowej do działania do połowy dekady.

TOLIMAN to skrót od Telescope for Orbital Position of the Interferometer Monitoring of Our Astronomical Eneighborhood. Głównym elementem misji był nowy typ teleskopu wykorzystujący dyfrakcyjną soczewkę źrenicową. Soczewka ta może rozprowadzać światło gwiazd uchwycone przez pobliskie gwiazdy we wzór przypominający kwiat, ułatwiając wykrywanie fluktuacji spowodowanych przez orbitującą planetę. Powyższe zdjęcie przedstawia proponowany teleskop kosmiczny TOLIMAN.

Dodaj komentarz