Uprawa tlenu na Księżycu?

księżyc
Ludzie od dawna marzyli o życiu na Księżycu – nawet po dziesięcioleciach przerwy w poszukiwaniach jedynego naturalnego satelity Ziemi. Chociaż wiemy, że dostęp do dużej pływającej płyty nie jest nieunikniony, tlen jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się osady. W szczególności stabilne i niezawodne dostawy powietrza przetrwania nie będą zależeć od skomplikowanych (i bardzo kosztownych) misji wystrzeliwania rakiet.

Ale jest jeszcze nadzieja. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wcześniej zorganizowała konkurs, w którym uczestnicy musieli zaprojektować instrument zdolny do analizy i ekstrakcji tlenu z regolitu księżycowego (zasadniczo „pyłu słonecznego”). Teraz zwycięski zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Thales Alenia Space, AVS, Metallysis, The Open University i Redwire Space Europe, musi wprowadzić swój projekt w życie.

Haczyk polega na tym, że musi przetrwać podróż wbrew grawitacji poza ziemską atmosferę, a następnie wykonać serię niezwykle precyzyjnych procesów w ograniczonym czasie.

Jak będzie przebiegać hodowla tlenu na Księżycu?

Według ESA, początkowe instalacje wychwytywania tlenu będą bardziej dowodem koncepcji niż gotowe rafinerie, ale jeśli proces zostanie uznany za rozsądny, plan znacznie rozszerzy zakres projektu. Jednak początkowo urządzenie będzie musiało być zasilane energią słoneczną, być w stanie zbierać próbki, dokładnie mierzyć stężenie gazu w tych próbkach, pobierać z nich 70% tlenu i robić to wszystko, zgodnie z czasem księżycowym. dni (około 10 dni ziemskich) przed zachodem słońca i wyłączeniem prądu.

Aha, i musi być bardzo energooszczędny, kompaktowy i pasować do wszelkiego rodzaju modeli lądowników księżycowych, aby można go było podrzucić w odpowiednich miejscach.

Po umieszczeniu urządzenia zaczną wydobywać tlen z minerałów zawartych w kawałkach powierzchni księżyca. Pole nadającego się do zbioru tlenu również byłoby teoretycznie zrównoważone, ponieważ tlen trafia do tych materiałów księżycowych dzięki promieniom UV w bezpośrednim świetle słonecznym utleniającym glebę (lub to, co liczy się jako gleba). Dopóki na jedno z tych pól dociera regularne światło słoneczne, ekstrakcja tlenu powinna być w stanie działać w nieskończoność.

Dlaczego cokolwiek z tego jest konieczne?

Oczywiście ważne jest, aby astronauci mogli oddychać, a posiadanie łatwo dostępnego źródła w ich środowisku bardzo pomaga. Nie byłoby potrzeby pakowania dodatkowego powietrza w drodze w górę i nie ma potrzeby wysyłania wielu pustych lub pełnych skrzyń z powrotem na Ziemię.

Oprócz oczywistych korzyści, ekstrakcja tlenu z minerałów księżycowych prowadziłaby również do tego, co ESA definiuje jako „metal nadający się do użytku”, który może być następnie wykorzystany do produkcji paliw kopalnych, innych ważnych zasobów. Nie precyzuje, do czego te metale mogą być użyte, ale mówi, że astronauci stacjonujący na Księżycu mogliby tam przeżyć bez konieczności korzystania z zewnętrznych linii zasilających.

Kolejną zaletą technologii jest znalezienie użytecznych źródeł oczyszczonego tlenu, który można również wykorzystać do usuwania reaktywnych form tlenu (ROS), co może być rzeczywiście bardzo niebezpieczne. ROS może i powoduje oparzenia, a nawet raka, a te substancje chemiczne nie ograniczają się do innych ciał niebieskich. Zdolność do wykrywania stężeń ROS na Ziemi może potencjalnie powstrzymać kilka całkiem poważnych zagrożeń.

Dodaj komentarz