Wetyweria- doskonały składnik perfum

Lalique Encre Noire Pour Homme
Dla tych z nas, którzy mają więcej niż jedną butelkę perfum, zmiana pór roku oznacza zmianę zapachu. Wraz z nadejściem
lata zwracam się ku cytrusom, wodom kolońskim i wetywerii.

Chociaż zapachy z wetywerią noszę przez cały rok, ponieważ jest to jedna z bardziej wszechstronnych nut w perfumiarstwie. Ale jest coś szczególnego w gorącym dniu, co podnosi moją ulubioną wetywerię do czegoś jeszcze przyjemniejszego. Pomyślałem, że podzielę się moimi pięcioma ulubionymi aromatami z wyjątkową nutą.

The Different Company Sel de Vetiver może być po prostu idealnym letnim zapachem, ponieważ perfumiarka Celine Ellena stworzyła niemal idealną mieszankę wetywerii i morza. Chciała stworzyć akord „soli wysychającej na skórze po kąpieli
w oceanie” i dokładnie to zrobiła. Zanim jednak do tego dojdzie, do tego akordu prowadzi bardzo trawiasta wetyweria wraz z grejpfrutem i kardamonem. Od momentu kiedy spróbowałem tych perfum, są one jednymi z moich ulubionych na lato.

Bardzo długo kolejną letnią podstawą był Guerlain Vetiver, ale w 2012 roku zastąpił go Roja Parfums Vetiver Extrait. Roja Dove wykorzystuje ten sam kręgosłup, który znajduje się w tym zapachu i zamienia go w coś tak wspaniałego jak letnie słońce w południe. Bergamotka jest wzmocniona cytryną. Jaśmin i róża zapewniają rozrywkę do głównego akordu z wetywerii. Wiruje ona w sirocco przypraw i drewna. Gałka muszkatołowa, pieprz i kminek łączą się z gwajakiem, cedrem i amyrisem. Niesie to świetlisty wewnętrzny blask przez cały dzień i noc.

Tak jak powiedziałem, latem często używam charakterystycznych wód kolońskich, a Atelier Cologne Vetiver Fatal to kolejna pigułka wetywerii włożona do mojego pudełka. Perfumiarz Jerome Epinette używa frakcji wetywerii o wyższym stopniu destylacji, która daje dużo bardziej zielone, mniej ciężkie, drzewne źródło wetywerii. Epinette wplata go w tradycyjną strukturę wody kolońskiej z cytrusów, kwiatu pomarańczy i cedru. Unikalny surowiec zamienia wetywerię w nieprzejrzystą wetyweryjną bryzę, a ponieważ jest to woda kolońska, ta bryza wieje przez cały dzień.

Jeśli Sel de Vetiver był moimi letnimi dniami, Lalique Encre Noire Pour Homme pachniał parnymi wieczorami. Perfumiarka Nathalie Lorson wykorzystuje prostą strukturę drewna, aby wydobyć bardziej drzewny charakter wetywerii i zamienić ją w duszną noc. Nakłada wetywerię haitańską i bourbonową z cyprysem i kaszmirem na piżmową bazę. To zapach potencjału, gdy wyruszasz wieczorem z domu.

Moim ulubionym zapachem wetywerii wszech czasów jest Editions de Parfums Frederic Malle Vetiver Extraordinaire. Cała kolekcja Frederic Malle była sensacją, kiedy została wydana w 2002 roku. Pamiętam, że próbowałem jej pierwszy raz i była to dymna wetyweria Dominique Ropiona, która wywierała na mnie najsilniejszy wpływ. Była to również pierwsza butelka, którą kupiłem z tej linii. Ropion stworzył idealny zapach wetywerii, gdy mam na sobie lniany zestaw na letnią imprezę plenerową. Ma idealne casualowe wyrafinowanie na sezon. To, co je wyróżnia, to „kwiatowy akord ozonowy”, który energetyzuje wetywerię w sercu. Wetyweria tutaj wydaje się bardziej żywa niż w jakiejkolwiek innej wetywerii, którą posiadam. Wszystko to wylądowało na bazie z dymnego, żywicznego drewna, a dopełniają je mirra, mech dębowy, drzewo sandałowe i piżmo.

Dodaj komentarz